З 2019 року Україна, наслідуючи шлях європейської держави, перейшла на нову класифікацію деревини, що відповідає євростандартам. Держлісагентство зазначає, що відтепер запроваджено 4 класи якості для класифікації та вимірювання ділової деревини. Чим більший діаметр і менша кількість пошкоджень деревини, тим вищий клас якості. Встановлено, що загадана класифікація застосовується лише до деяких пород деревини, а саме:
- бук,
- дуб,
- сосна,
- ялівець,
- ялиця,
- модрина,
- тополя,
- тис
Враховуючи, що лісові багатства України значно ширші, ніж більшості країн ЄС, запроваджено також окремі додаткові технічні регламенти для таких видів деревини як:
- береза,
- вільха,
- липа,
- граб,
- акація,
- осика,
- черешня та інш.
Також у 2019 році було запроваджено електронну систему обліку всієї заготовленої та реалізованої деревини. Усі ці заходи дали змогу вести бізнес з продажу лісоматеріалів більш прозоро, не порушуючи законодавство, і з відповідними надходженнями до держбюджету.
Отже, чим відрізняється ділова деревина? Фахівці лісового господарства виділяють деревину ліквідну та неліквідну. До першої групи відноситься ділова деревина та дрова. Ділова деревина – це лісоматеріали круглої форми, що в подальшому придатні до виготовлення будь-якої продукції та переробки, а також для застосування у різних сферах народного господарства (зокрема у будівництві).
Відповідно до ЗУ «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» реалізація та продаж пиломатеріалів та деревини можлива лише на офіційно акредитованих біржах. Найпершим, хто в Україні отримав ліцензію і дозвіл на даний вид діяльності було ТОВ «Українська енергетична біржа». Це сучасна платформа для проведення біржових торгів енергоресурсами зі стовідсотковим дотриманням норм діючого законодавства. На визначення вартості за 1 куб ділової деревини впливає декілька груп чинників, про які мова піде нижче
Формування ціни ділової деревини на електронних торгах
та реалізація на УЕБ
УЕБ гарантує здійснення законодавчо прозорих біржових торгів. Кожен учасник захищений від спекуляцій та різноманітних фінансових ризиків завдяки механізмам прозорого формування попиту та пропозиції на УЕБ. Загальноприйняті чинники, що мають вплив на вартість куба ділової деревини, є наступними
- Відтінок та забарвлення
- Довжина та ширина стовбуру
- Стан ядра (особливо цінується відсутність пошкоджень та дефектів)
- Кількість шарів заболоні
Більш детально про принципи формування ціни можна дізнатися тут https://www.ueex.com.ua/rus/presscenter/news/tsena-za-kub-delovoj-drevesiny-i-ee-prodazha-na-ooo-ueb/
Зараз на платформі державних закупівель «Прозорро» не ведуться торги деревиною. Офіційно реалізовувати та здійснювати придбання цього виду продукції можливо на біржових торгах УЕБ. Зареєструвавши належним чином обліковий запис учасник може отримувати актуальну інформацію щодо графіку торгів, здійснювати моніторинг цін на лісоматеріали та дізнаватись ставки біржових коригувань.