Державні нормативно-правові акти передбачають, що продаж будь-якої деревини має відбуватися тільки через біржові майданчики. Ліцензована товарна біржа, яка працює на українському ринку вже чверть століття, організовує електронні торги.
Право проводити аукціони мають майданчики, що пройшли перевірку та отримали офіційну ліцензію. Учасники реєструються, підписують офіційний договір про співпрацю та оренду місця для торгів, оплачують вартість оренди. Зручний дистанційний формат дозволяє торгувати лісгоспам із Закарпаття та інших міст країни.
Електронні аукціони УУБ
Реалізація всього об’єму деревини відбувається через біржі. На сторінці https://www.uub.com.ua/rus/presscenter/novosti-birzhi/stoymost-drevesyny-v-zakarpate-na-lytsenzyrovannoj-byrzhe-ooo-uub/ можна дізнатися про:
• особливості проведення торгів,
• актуальні ціни,
• графік проведення торговельних сесій.
Для участі в аукціоні потрібно надати електронну поштову адресу, вивчити регламент проведення торгів, надіслати необхідні документи та заповнити заяву (шаблони є на сайті). Виробникам та покупцям із Закарпаття можна надсилати договірний пакет Новою Поштою, особиста присутність не є обов’язковою. Про початок торгів можна дізнатися на офіційному сайті біржі або за даними розсилки у месенджерах.
Продаж деревини на Закарпатті
Протягом липня 2022 року лісозаготівельні господарства Закарпаття продали на торгах Української універсальної біржі 17,6 тисячі кубів деревини (необробленої). Понад сто компаній підписали угоди з купівлі сировини, а додатковий прибуток склав майже 8 мільйонів гривень.
Спеціалісти галузі стверджують, що активність на ринку знижується. Ціни на деревину падають в Європі, а кількість покупців зменшується. Це пов’язано із загальним спадом в економіці. Разом з тим укладання угод стало прозорим, оскільки після проведених реформ 2019-2021 рр. зникла корупційна складова та тіньові домовленості.
Вартість деревини на майданчику УУБ
Остаточну ціну на сировину формують учасники аукціону. Чесна конкуренція дозволяє купувати потрібну кількість деревини на вигідних умовах. Гарантом угод виступає Українська універсальна біржа, яка працює на основі державної ліцензії.
Після торгів у держаний бюджет поступають кошти, які спрямовуються на відновлення лісових масивів та збереження вже насаджень. Таким чином вирубка дерев для подальшого продажу не загрожує лісам Закарпаття та Полісся.
Переваги електронної торгівлі на біржі
Новачки на ринку та досвідчені учасники торгів відзначають декілька суттєвих переваг онлайн-аукціонів.
1. Можливість реєструватися та отримати акредитацію дистанційно. Це відбувається після схвалення наглядовою радою запиту від користувача.
2. Чесна конкуренція, доступ до аукціону всіх клієнтів біржі, які зацікавлені у придбанні деревини.
3. Зростаючий асортимент лотів, зручна класифікація, що наближається до європейських стандартів якості.
4. Використання на сервісі професійного програмного забезпечення від державного підприємства ЛІАЦ.
5. Зручний, сучасний та функціональний сайт.